Portrét patrí medzi obľúbené fotografické žánre účastníkov našich fotokurzov. Keď sa pozriete sa moje portfolio, zistíte, že takmer z každej fotky sa na Vás niekto díva. I keď sa venujem aj foteniu rodiniek, módy, reklamy, produktov a reportáže, mojím najobľúbenejším žánrom sú práve portréty. Preto Vám dám niekoľko tipov, ktoré Vám pri fotografovaní ľudí môžu pomôcť.
POSTAVTE SA SEM, PRED TEN HRDZAVÝ PLOT
Ak už máme dohodnutý model alebo modelov na fotenie, ďalšou otázkou zväčša býva – kde fotografovať? Výber prostredia súvisí s motívom fotografie. Ja osobne napríklad rodinné skupinové portréty fotím najradšej v exteriéri, zvlášť ak sú na fotení malé deti. Vonku ich nemusím každú chvíľu usmerňovať, aby sa postavili pred fotoplátno a tŕpnuť, či na seba nezhodia statív, keď behajú po ateliéri. Exteriér ponúka nespočetne veľa námetov a pozadí. Nezvyčajné kulisy môžu tvoriť ošarpané steny budov alebo hrdzavé ploty… dôležité je všímať si najmä farby a kontrasty – aby Váš model na fotografii skutočne vynikol. Pomôžu aj vedomosti z teórie komplementárnych farieb.
Ak ste našli zaujímavé pozadie, môžete ho nechať “zahrať si” na fotografii a podporiť ho väčšou hĺbkou ostrosti. Pomôže aj to, ak bude Váš model stáť priamo pred ním.
Naopak, ak chcete pozadie skôr potlačiť, lebo obsahuje rušivé prvky, postavte model od neho ďalej a použite malú hĺbku ostrosti – dosiahnete ju kombináciou otvorenej clony a dlhšej ohniskovej vzdialenosti. Prírodné pozadia, ako napr. stromy, vyzerajú taktiež najlepšie mimo roviny ostrosti, keď vytvoria krásny bokeh.
VŠADE DOBRE, DOMA NAJLEPŠIE
Ďalšou možnosťou, ako vybrať vhodné miesto na fotenie, je jednoducho ostať doma 🙂 Táto voľba je vhodná, ak Vám ide o prirodzené lifestylové portréty, kde chcete poukázať na bežnú dennú rutinu svojich modelov. Sčasti tu odpadáva stres z prostredia ateliéru a “ľady” sa prelomia ľahšie, pokiaľ ide o počiatočnú nervozitu z fotenia.
Či už sa jedná o rodinné portréty alebo napr. portréty určené pre reklamu, musíte najmä zvážiť výrez obrazu a vybrať pri fotení pozadie zbavené malých rušivých prvkov. Niekedy to môže znamenať, že zvesíte zo steny nejaký obraz alebo premiestnite stôl. Okrem interiéru môžete využiť aj okolie domu, napr. zaujímavú fasádu či záhradu.
MENEJ JE NAJVIAC
Musím sa priznať, že mojím najobľúbenejším miestom na fotenie je však predsalen môj fotoateliér. V ňom sa cítim byť skutočne tvorcom fotografie, môžem ju vystavať od základu, začať doslova na čistom plátne. Väčšinou používam len jednofarebné fotografické pozadia, s minimom doplnkov a rekvizít.
Hlavnou ingredienciou je samozrejme svetlo 🙂 Nasvietenie dodá modelu charakter a je nositeľom významov – čo chceme o portrétovanom človeku vypovedať.
VOYER SVETLA
Niekedy sa pri ceste električkou alebo pri posedení v kaviarni pristihnem, že sledujem tváre ľudí a premýšľam, ako by som ich odfotila. Z ktorej strany, z akého uhla… Keď človek fotí už nejakú dobu, začne doslova “vidieť svetlo”, vnímať jeho kvalitu, smer a vplyv na model. Dobré svetlo odlišuje priemernú fotografiu od tej, čo Vám vezme dych. Ak sa chcete zlepšiť vo fotení portrétov, začnite trénovať práve pozorovanie svetla. Taktiež Vám pomôže analýza portrétov, ktoré vidíte v časopisoch, knihách či v príspevkoch svojich obľúbených fotografov na Instagrame. Z ktorej strany prichádzalo svetlo? Bolo tvrdé či mäkké? Alebo je na fotografii viac zdrojov svetla…?
Pri podrobnom skúmaní zistíte, že fotografia malého bábätka bola nasvietená celkom inak ako fotka svalovca z fitka.
POLOOBLAČNO, MIESTAMI FAŠÍRKY
Na názov tejto rozprávky z dielne Disney si spomeniem zakaždým, keď sa ma niekto opýta, aké je ideálne počasie na fotenie portrétov vonku. Keď sa slnko skryje za mrak, poskytne Vám nádherné mäkké svetlo, pri ktorom sa nemusíte báť ostrých tieňov, no zároveň vymodeluje kontúry tváre. Váš model môžete fotiť s tvárou nasmerovanou priamo do zatiahnutného slnka. Ak bude na tvár dopadať pod 45-stupňovým uhlom, bude portrét pôsobiť plastickejšie. Ak bude svietiť priamo spredu, bude pôsobiť o niečo plochejšie, ale zato zjemní všetky vrásky a tiene. Rovnaký postup sa dá uplatniť aj pri úplne zamračenej oblohe, avšak tu pomôže inštruovať model, aby jemne dvihol bradu. Svetlo z oblohy sa tak dostane do očí a vytvorí v nich žiadúce iskričky.
Keď slnko vyjde spoza mraku a ukáže sa v plnej kráse, radím portrétovaný model otočiť presne naopak – nech slnko na neho dopadá zozadu a kontúruje mu vlasy. Tvár bude naopak v tieni – osvetlená len mäkkým svetlom odrazeným z prostredia. Tušíte správne – pri fotení v protisvetle je potrebné použiť korekciu expozície smerom do plusových hodnôt, aby náš objekt nebol na fotografii príliš tmavý.
Samozrejme, pri portréte sa dá využiť i tvrdé svetlo priameho slnka, avšak tento postup je trochu zložitejší a vyžaduje si viac praxe.
VRCHNÝ NÁSTENKÁR
Dôkladná príprava na fotenie je polovicou úspechu. Keď sa uistíte, že baterka vo fotoaparáte je nabitá a že máte dostatok miesta na karte, pokračujte tým, že si nachystáte tzv. moodboard – sériu obrázkov, ktoré Vám poslúžia ako inšpirácia pri Vašom fotení. Učenie sa napodobňovaním je veľmi účinné a pomôže Vám vycibriť si fotografické oko. A nebojte sa toho, že by ste niečo kopírovali – Vaša fotografia nebude nikdy presne rovnaká ako obrázok, ktorý Vás inšpiroval. Fotíte predsa iného človeka, v inom oblečení a situácii.
Pre mňa je perfektným zdrojom inšpirácie Pinterest, mám v ňom už vytvorených aspoň sto násteniek na rôzne témy. Ukladám si sem občas aj vlastné fotografie, keď viem, že nejakú pózu alebo svetlo budem chcieť pri ďalšom fotení zopakovať.
SKADERUKA-SKADENOHA…
Pózovanie býva kameň úrazu pre mnohých začínajúcich fotografov. Pravdou je, že dostať svoj model do fotogenickej polohy je často “oriešok” i pre skúseného fotografa. Zvlášť, ak sú ľudia pri fotení nervózni a neistí a obávajú sa, ako budú na fotkách vyzerať. Preto je úlohou číslo jeden najskôr uvoľniť svoj model – či už vtipom, milou komunikáciou alebo kávičkou pred fotením. Vybudovať priateľskú atmosféru dôvery je nesmierne dôležité. V momente, keď sa ľudia cítia pred fotografom uvoľnene, prijmú rady, ako sa napózovať, omnoho ľahšie.
Potom už nastupuje skúsené oko fotografa, ktoré musí dohliadnuť na to, či ruky nepôsobia ako hrabličky alebo kolená nesmerujú rovno do objektívu.
Veľmi nápomocná technika pri takmer akomkoľvek portréte je tzv. kontrapost – postoj, pri ktorom váha tela spočíva na jednej nohe. Druhá noha je mierne pokrčená. Ideálne je model natočiť mierne zboku a líniu pása prípadne zdôrazniť rukou – platí najmä pri ženách. Túto pózu využívali už antickí sochári a pri fotografovaní portrétu má zoštíhľujúci efekt.
ŠATY ROBIA ČLOVEKA
Po správnom nasvietení a póze je výber vhodného oblečenia na fotenie snáď najväčšou výzvou. Obrovský nápis na tričku môže byť rušivým momentom na inak skvelej fotografii. Dá sa tomu však vyhnúť, ak oblečenie so svojím modelom konzultujeme vopred. Malo by zodpovedať štýlu fotografie – iný outfit budeme vyberať na rodinné fotenie, iný pri biznis portréte.
Všeobecne na fotkách vyzerajú lepšie jednofarebné odevy, bez veľkých vzorov a nápisov. Ak vieme, že budeme fotiť aj celú postavu, nezabudnime na topánky! Pri fotení módnych editoriálov môže byť oblečenie samozrejme extravagantnejšie a niekedy sa oň stará stylistka.
Nenahraditeľným pomocníkom v ateliéri je samolepiaci čistiaci valček na oblečenie, ktorý z neho odstráni malé smietky.
PÚDER AJ PRE MUŽOV
Jemná korekcia nedokonalostí pleti pred fotením je na nezaplatenie. Oceníte ju najmä pri posprodukcii a retuši fotografií. Treba mať na pamäti, že štúdiový záblesk zdôrazní všetky lesky na tvári. Preto všetky svoje modely pred fotením jemne prepudrujem transparentným púdrom, a to i pánov. Ak mám možnosť využiť služby profesionálnej vizážistky, vždy to uvítam. Dôležité je vedieť i to, že zábleskové svetlá v štúdiu sčasti pohltia výrazný make-up, na fotografiách bude vyzerať jemnejšie.